Ana Sayfa SAĞLIK 30 Mart 2016 752 Görüntüleme

Down Sendromu Farkındalık Günü Nedir? Neden Olur – Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Testi Ve Belirtileri

Haberler / Sağlık

Her sene 21 Mart günü, Down Sendromu Farkındalık Günü olarak kutlanıyor. Down sendromu nedir diye çok merak ediliyor. Down sendromu neden olur sorusu aileler tarafından sıkça soruluyor. Kromozom fazlalığının sebep olduğu down sendromu tedavisi konusunda uzmanlardan alınan bilgiler haberimizde yer alıyor. Down sendromu nasıl anlaşılır diye merak edenler için, bu hastalığın testi mevcut diyebiliriz. Genellikle hamilelik yaşının da etki ettiği down sendromu belirtileri hakkında bilgi edinmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Down sendromu Farkındalık Günü’ne özel uzmanlardan edinilmiş bilgiler Ajanshaber.com’da.

DOWN SENDROMU NEDİR VE NEDEN OLUR

Down sendromu, genetik bir farklılıktır ve bir kromozom fazlalığı sonucu oluşur. Sıradan insanların vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken down sendromlu bireylerde bu sayı 47 olmaktadır. Down Sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozomun yer alması ile meydana gelen down sendromuna sebep olduğu kanıtlanabilmiş tek etken hamilelik yaşıdır. 35 yaş ve üstü kişilerin hamileliklerinde down sendromlu birey doğurma riski artar. Fakat, down sendromlu çocukların büyük bir oranı genç annelerin bebekleridir ve bunun sebebi bilinmemektedir. Bu genetik farklılığın sebebi sosyo-ekonomik farklılıklar veya kültürel seviye bu hastalığa neden olmaz. Down sendromu, ortalama olarak her 800 doğumda bir görülür. Tüm dünyada 6 milyon civarında down sendromlu birey yaşamaktadır.

Down sendromu, hafif veya orta seviye zihinsel ve fiziksel gelişim geriliğine sebep olur. İnsan vücudunu oluşturan kromozomların 23 tanesi anneden , 23 tanesi ise babadan gelmektedir. Down sendromunda 21. kromozom 2 değil 3 adettir. Bunun sonucu olarak toplam kromozom sayısı 46 değil 47 olmaktadır.

DOWN SENDROMU NASIL ANLAŞILIR

Down sendromlularda görülen bazı fiziksel özellikler dikkat çekicidir. Çekik ve küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmağı, kalın ense, avuç içindeki tek çizgi, ayak baş parmağının diğer parmaklardan daha açık olması, bu belirginliklerdendir. Down sendromlu bireyde bu özelliklerin hepsi veya birkaçı görülebilir. DS bireyler genel olarak yaşıtlarından daha kısa boylu olurlar ve metabolizmalarının yavaş çalışması nedeni ile doğru beslenme alışkanlığı edinmezlerse ileri yaşlarda kilo problemi yaşayabilirler.

Down sendromlu bebekler genellikle yaşıtlarından daha yavaş büyürler. Ayrıca akranlarına göre zihinsel gelişimleri de geriden gelmektedir. Bu gerilik yaş büyüdükçe daha belirgin olarak gözükmektedir fakat uygun eğitim programları ile down sendromlu çocuklar da pek çok başarıya imza atmakta ve toplum hayatı içinde anlamlı hayatlar kurabilmektedirler. Burada düzenli ve disiplinli bir eğitim programı ve bol tekrar en önemli faktördür.

Farklı derecelerde olmak üzere kas gevşekliği (Hipotoni) nedeni ile fizyoterapi desteğine ihtiyaç duyarlar. Bebeğiniz doğar doğmaz biz fizyoterapist ile görüşerek bilgi almanız ve ileriye dönük bir destek programı hazırlamanız uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Hipotoni’nin az veya fazla olmasına göre bazı bebekler uzun süre başlarını bile tutmakta zorlanabilirler ama fizyoterapi desteği ile gelişim basamaklarını kendi hızlarında tamamlar.

Eskiden okuyamaz bile denilen bu bireyler artık lise, hatta üniversite bitirebilmekte, ikinci bir dil öğrenebilmekte, çalışabilmekte, bağımsız veya yarı bağımsız hayatlar sürebilmektedirler. Zihinsel engelli olmak duygusal engelli olmak demek değildir. Down sendromlu bireyler de normal insanlar gibi her duyguyu yaşarlar ve sanılanın aksine sürekli olarak mutlu değillerdir.

Kaynak: Ajans Haber

KAYNAK : http://www.ajanshaber.com/down-sendromu-farkindalik-gunu-haberi/342134

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

500 Internal Server Error

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator at [email protected] to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.

More information about this error may be available in the server error log.

Tema Tasarım | Osgaka.com