Keyf Gazetesi

Evren Yurttaş : Türkiye’den Dünyaya Bir Sembol

Evren Yurttaş : Türkiye’den Dünyaya Bir Sembol
109
17 Şubat 2019 - 15:20

Semboller, özelinde elektrik projeleri tasarlanırken tek hat şemasında yer alan ve proje mühendislerinin ve uygulayıcıların gördüklerinde hangi ürünü uygulayacaklarını belirten işaretlere verilen genel bir tanımlama olarak belirtilebilir.

Peki bunca yıllık geçmişi olan bir ülke olarak Türkiye’nin, elektrik malzemelerinde kendine ait bir sembolü var mıdır? Ya da sembolü kim belirler? Ürünlerin standart hale gelmesi için yapılan çalışmalar ve onları işaret eden semboller hangi gücü işaret eder?

Semboller üretim yapan, inovasyon yapan, icat yapan ülkeler ve markalar tarafından belirlenir ve standart hele gelmesi için uygulanması yeterlidir. Bu güce sahip olunabilmesi için ürettiğiniz ürün genel bir ihtiyaç olması, yönetmelikte tarifi, ihtiyacı karşılayabilmesi ve kamu otoritesinin uygulama yaparak sahiplenmesi şartı vardır.

YERLİ ÜRETİMDE BİR İLK

Yurttaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Trimbox Ceo’su Evren Yurttaş; “Türkiye’den şimdiye kadar kamu otoritesi tarafından kullanılmış, yönetmelikte tarif edilen ve patenti ülkemizden tescilli bir malzemeye ait sembolü yoktu. 3 Aralık 2003 tarihinden 25305 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İç tesisileri proje hazırlama yönetmeliğinde aşırı gerilim sönümleyici tarif edilmiş, bugüne kadar proje mühendisleri tarife uyan sembolü tek hat şemasında parafudr olarak belirtmişler ve parafudrların sistem üzerindeki aşırı akımı toprakladığı, ancak aşırı gerilim sönümleme görevini yerine getiremediğinin anlaşılması ile yeni bir ihtiyaç ile karşı karşıya kalınmıştır.” dedi.

Bu noktada aşırı gerilim sönümleyici tek faz ve üç faz ürünlerin parafudrların yanında ayrıca belirtilebilmesi için bir sembol üretildi ve kamu da birçok kurumda kullanılmaya başlandı. Yerli malı kullanmanın özellikle cari dengeler üzerinde önemine değinen Yurttaş; “Sn Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, ekonomi yönetimimizin ısrarla üzerinde durduğu ve özetle ülke olarak topyekün bir mücadele olmadan katma değerli ürün üretimi olamaz, bu olmadan da cari açığın kapatılması imkansızdır. Bu anlamda ilk defa bir elektrik şart malzemesi sembolü ülkemizden çıkarak Dünya’ya yayılacaktır” dedi.

 

Daha önce ülkemizde üretilen ve standardı bulunmayan patentli ürünlerin, icatların veya standart üstü ürünlerin iddialarını yerine getirip getirmediğinin belgelenebilmesi adına 2014 yılında TSE tarafından BDS (Beyan Doğrulama Sertifikası) belgesi düzenlenmeye başladı ve BDS-0001-1 referans numarasıyla TSE belgeli ilk icad olma ünvanı da Trimbox’a aitti.

Trimbox aşırı gerilim sönümleyicileri, ani voltaj dalgalanması, aşırı gerilim, nötr kopması, toprak hattına faz teması, trafo patlaması ve yıldırım düşmesi gibi durumlarda elektrik tesisatları ve bağlı bulunan elektrikli cihazlarda koruma sağlıyor. Elektrik kaynaklı yangınların çıkmasını ise engelliyor.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    hack forumalfa shellrecovery shell
    cami halısıcami halısıcami kapısıCami SüpürgesiCami HalısıCami Halısıçiğköfte
    
    Evden Eve NakliyatEvden Eve Nakliyatmng Evden Eve NakliyatEvden Eve NakliyatEvden Eve Nakliyatofis taşımaevden eve nakliyatyurtiçi evden eve nakliyatiçel evden eve nakliyat

    hack forumalfa shellrecovery shell
    cami halısıcami halısıcami kapısıCami SüpürgesiCami HalısıCami Halısıçiğköfte
    
    Evden Eve NakliyatEvden Eve Nakliyatmng Evden Eve NakliyatEvden Eve NakliyatEvden Eve Nakliyatofis taşımaevden eve nakliyatyurtiçi evden eve nakliyatiçel evden eve nakliyat